Poradnik rodzica

Pierwsze wizyty na pływalni, często wiążą się z dużym stresem dla rodziców i ich pociech. Tworząc  ten poradnik pragniemy Państwu pomóc i sprawić aby wizyty z dzieckiem na basenie były przyjemnością.  Znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, podpowiemy jak przygotować maluszka oraz jak Państwo powinni przygotować się do zajęć na pływalni.

Od kiedy można zabrać dziecko na basen?

Już w wieku trzech miesięcy można zapisać maluszka na zajęcia zorganizowane na pływalni. Wskazane jest żeby maluchy podnosiły i opuszczały już samodzielnie główkę w leżeniu na brzuszku.

Jak przygotować się do wizyty na basenie?

Wszystkim, którzy po raz pierwszy wybierają się z  maluchem na pływalnię polecamy wspólne kąpiele w wannie. To doskonały pomysł, by maluszki czuły się bezpiecznie z rodzicem na pływalni. Temperatura wody w wannie nie powinna przekraczać 34° C. Zdarza się, ze dzieci kąpane w wodzie powyżej 35° C, wchodząc do basenu są niezadowolone, bo woda jest za zimna. Przypominamy, że woda w basenie rekreacyjnym ma 32° C.

Na Pływalni Miejskiej „Garwolanka” rodziców obowiązują czepki. Prosimy pamiętać, że maluchy muszą się przyzwyczaić do rodzica w tej „śmiesznej czapce”, stąd proponujemy pokazać się dziecku w czepku podczas zabawy w domu.

Przed pierwszymi zajęciami należy skonsultować, się z lekarzem pediatrą, który obejrzy malucha i potwierdzi, ze dziecko może uczęszczać na zajęcia nauki pływania.

Karmienie dzieci przed zajęciami nie powinno odbywać się później niżeli 30 minut przed wejściem do wody. Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych można nakarmić malucha bezpośrednio przed zajęciami.

Na pływalnię przychodzimy 15 minut przed zajęciami, w szatni zostawiamy okrycie wierzchnie, a w miejscu do tego wyznaczonym można pozostawić wózek  na czas trwania zajęć. (wyjątek stanowią pierwsze zajęcia, przed którymi otrzymujecie Państwo karnet, będący przepustką na zajęcia, w tym dniu zapraszamy do nas 30 minut wcześniej). Następnie kierujemy się do kasy, gdzie po okazaniu karnetu dostajecie Państwo kluczyk do szatni. Teraz już pozostaje tylko przebrać się w strój pływacki, maluchom założyć pampersa do pływania i udać się pod prysznic. Nie smarujemy dzieci kosmetykami pielęgnacyjnymi, w kontakcie z wodą ciało malucha staje się śliskie, co zagraża jego bezpieczeństwu. Ważne, by dbać o higienę na pływalni, dlatego zawsze myjemy się z maluchem, zarówno przed zajęciami, jak  i po zakończonych zajęciach.  Malucha można wnieść na płytę basenową w nosidełku.

Ważne jest, by po zakończonych zajęciach odczekać 20-30 minut, zanim zdecydujecie się Państwo wracać do domu. 

 Co zabrać ze sobą na basen!

– karnet na pływalnię,

– strój kąpielowy oraz czepek dla rodzica,

– klapki dla rodzica oraz jeśli maluszek chodzi to sandałki dla dziecka,

– pampersa do pływania dla dziecka oraz pampersa na zmianę,

– kosmetyki do pielęgnacji ( mydło, oliwkę ),

– dwa ręczniki dla malucha i ręcznik dla rodzica,

– napój i przekąskę do jedzenia, po zajęciach dzieci mogą być głodne,

– nosidełko dla dzieci ( istnieje możliwość wniesienia dziecka w nosidełku na płytę basenu)

Wskazania do pływania dzieci i niemowląt!

– dziecięce zaburzenia rozwoju psychoruchowego

– nadpobudliwość ruchowa u dzieci

– otyłość niemowlęca oraz otyłość dziecięca

– dzieci z wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym

– wady postawy

 Przeciwskazania do pływania dzieci i niemowląt!

– ostre infekcje dróg oddechowych,

– infekcje układu moczowego,

– infekcje układu pokarmowego (refluks żołądka),

– rozwolnienie,

– zapalenie ucha środkowego,

– gorączka,

Często zadawane pytanie dotyczy alergii skórnych, czy są one przeciwskazaniem do uczestnictwa w zajęciach w wodzie. Otóż, Szanowni Państwo każdą alergię skórną, należy traktować indywidualnie, zdarza się też tak, ze basen wskazany jest w przypadku alergii jako środek łagodzący.

W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Pamiętajmy zrelaksowany rodzic w wodzie,  to zrelaksowane dziecko